تإثير تحريم هاى اقتصادى امريكا بر امنيت ملى جمهورى اسلامى ايران

مقدمه اى در بيان علل ظهور شرايط تنازعى در روابط ايران و امريكا
از زمان پيروزى انقلاب اسلامى ايران در فوريه 1979، جنجال هاى متنوع و پردامنه اى در روابط ايران و امريكا شكل گرفته است. اين جدال ها بر رويكردهاى متفاوت و حتى متضاد رهبران و مقامات عاليه دو كشور استوار مى باشد. نوع رفتار و اتهامات متقابل ايران و امريكا به گونه اى نمايان گرديده كه مبتنى بر رنجش عميق سياسى آنان مى باشد. چنين روندى از حوادث، بر توانمندى و مولفه هاى امنيت ملى جمهورى اسلامى ايران تإثيرات قابل توجهى برجاى گذاشته است.

 

اشتباه از بيل تا جورج

«آرون دیوید میلر» نماینده سابق آمریکا در در روند مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل به تازگی کتابی را منتشر کرده که در آن به حضورش در وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان مشاور وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه بویژه در جریان مذاکرات کمپ دیوید در زمان بیل کلینتون به طور کامل اشاره کرده و نکات تازه­ای را در این باره بیان می­کند.

 

ماهیت سناریوهای آمریکا در مواجهه با انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران در شرایطی در بهمن 1357 به پیروزی رسید که سرشت و ماهیت آن در تقابل ماهوی با ساختار دو قطبی نظام بین‌المللی قرار می‌گرفت. اساس و جوهره سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر مبنای شعار «نه شرقی؛ نه غربی؛ جمهوری اسلامی» سامان یافت و از این رو درصدد واسازی و ساختارشکنی از قواعد بازی حاکم بر ساختار بین الملل و منطقه خاورمیانه برآمد.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved