انتشار اسناد تازه درباره رسوایی واترگیت و شهادت نیکسون در بازپرسی‌ها علنی شد

پنجشنبه روزی در ژوئن ۱۹۷۵ بود که ریچارد نیکسون، رییس‌جمهوری مستعفی و دیگر بدنام شده امریکا در برابر هیات عالی تحقیق قرار گرفت تا به پرسش‌های بسیار آنان درباره نقش خود در ماجرای واترگیت پاسخ گوید. شاید آن روز نه نیکسون و نه اعضای هیات عالی تحقیق گمان نمی‌کردند که سال‌ها بعد مشروح سخنان‌شان در اختیار عموم قرار گیرد اما چنین شد و با پیگیری‌های استانلی کاتلر، استاد دانشگاه ویسکانسین که نوشته‌های بسیار و کتاب‌های متعددی درباره نیکسون دارد، یکی از قضات امریکایی رأی به انتشار این اسناد محرمانه داد.

 

جان ليمبرت گروگان لانه جاسوسي : كارتر اشغال سفارت را پيش بيني كرده بود

شاید هیچ یک از دانشجویانی که صبح سرد سیزده آبان ۱۳۵۸ از دیوار سفارت آمریکا در خیابان طالقانی بالا رفتند پیش بینی نمی کرد که این ماجرا به یکی از تاثیر گذارترین وقایع تاریخ سیاسی بدل شود.« بروس لينگن » کاردار سفارت آمریکا که در تابستان ۱۳۵۸ به تهران آمده بود می گوید: "ماموریت اصلی من درایران رساندن این پیام به رهبران نظام جدید بود که دولت آمریکا انقلاب اسلامی را به رسمیت می شناسد. همچنین پس از سنجیدن شرایط ایران در باره صدور مجوز ورود شاه به آمریکابه دولت کشورم هشدار دادم."

 

نامی برای روز تسخیر لانه جاسوسی - روز مبارزه با استکبار جهانی

اینگونه بود كه مبارزه علیه آمریكا در نهاد ملت ایران نهادینه شد و از آن پس هر ساله روز 13 آبان به مناسبت این سه واقعه مهم برای ملت ایران روزی است فراموش نشدنی كه "روز جهانی مبارزه با استكبار " نام گرفت و فریاد "مرگ بر آمریكا " در سرتاسر ایران طنین افكن می‌شود.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved