ایران و امنیت ملى آمریكا (1324 ـ 1357)

موقعیت و اهمیت استراتژیك ایران در مقاطع مختلف تاریخى باعث طمع كشورها و قدرت هاى بزرگ منطقه اى و جهانى براى نفوذ یا سلطه بر این كشور بوده است. این مقاله بر آن است تا به تفكیك, دكترین ها و خط مشى هاى روساى جمهورى آمریكا در مورد ایران از بعد از جنگ جهانى دوم تا پیروزى انقلاب اسلامى را معرفى نماید.

 

شش دیپلمات آمریکایی چگونه از ایران فرار کردند؟

کِن تیلور، سفیر اسبق کانادا در تهران

روز اشغال سفارت آمریکا، شش کارمند آن که درون سفارت نبودند، توانستند بگریزند و در سفارت‌خانه‌های سوئد و کانادا در تهران پناه بگیرند.این افراد در نهایت روز هفتم بهمن ۱۳۵۸ با گذرنامه‌های کانادایی و مدارک جعل شده از سوی سفارت کانادا از ایران فرار کردند. این شش کارمند سفارت عبارت بودند از:

 

۱۳ آبان ، روز مبارزه با استکبار جهانی

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت، در سرتاسر کشور، حرکت‌هایی می‌شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده کند. بعدها معلوم شد که مرکز تمامی این فتنه‌ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریکا در تهران است؛ در حالیکه موضع منافقانه آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریکا در میان مردم گردیده بود. به همین جهت، امام خمینی، بیانات قاطعی علیه ابرقدرت‌ها و بویژه آمریکا، ابراز فرمودند و خصوصا با ورود شاه به آمریکا فرمان مقابله را به تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی صادر نمودند.

 


واکنش موسوی خوئینی‌ها به ادعای حضور منافقین در اشغال سفارت آمریکا
واکاوی جنگ رسانه ای غرب علیه ایران
هیچ احساس بدی نسبت به گروگان‌گیرها ندارم
هیأتهای نظامی ایالات متحده در ایران از 1943 تا 1978 اقتصاد سیاسی کمک نظامی‏
هماوردي هژمونيك
هزینه‌های بازدارندگی ایران
هزینه هاى سنگین تحریم ایران بر اقتصاد امریکا
هزارویک دلیل برای حمله نکردن آمریکا به ایران
هدف اساسي آمريكا در ايران چيست؟
نيم قرن شرارت - نگاهى به اقدامات خصمانه امريكا عليه ايران

 مسئولیت محتوا و مواضع مندرج در مقالات بر عهده نویسندگان بوده و درج آنها در این پایگاه به مفهوم تأیید آن نمی باشد. Copyright © second-revolution.ir, All Rights Reserved